Biegająca mama

Biegająca mama

Bieganie to doskonała metoda na powrót do formy i szczupłej sylwetki po porodzie. Dlatego właśnie ten sposób treningu wybiera coraz więcej młodych matek. Regularne treningi są dla mam wymagające, gdyż często nie mają one po prostu na niego czasu i nie mogą zostawić małego dziecka samego.

Jak więc udaje im się pogodzić rodzicielstwo z bieganiem?

Odpowiedź jest prosta: biegają razem z dzieckiem. Jak ktoś kiedyś powiedział: czasem trzeba nauczyć się biegać, zanim nauczymy się chodzić. Oczywiście chodzi tutaj o bieganie z wózkiem biegowym. Długie spacery z wózkiem od lat były podstawową i lubianą przez mamy formą aktywności ruchowej, łączącą ćwiczenie, rekreacje i spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu. Bieganie z wózkiem bierze po prostu ten koncept o krok dalej.

Czy spacerowy wózek nadaje się do biegania?

Bieganie z wózkiem stało się możliwe dla młodych mam, dzięki pojawieniu się na rynku specjalnych wózków biegowych, które do tego rodzaju aktywności są niezastąpione. Ze spacerowym wózkiem dziecięcym nawet takim wysokiej klasy, biegać po prostu nie można – nie takie jest jego przeznaczenie i wyposażenie – a posługiwanie się niewłaściwym wózkiem, może stwarzać ryzyko kontuzji u mamy lub wypadku, w którym ucierpieć mogłoby też dziecko – czego z pewnością mamy będą chciały uniknąć. Wózki spacerowe robione są specjalnie w ten sposób, by kółka skręcały przy nawet niewielkim ruchu, dzięki czemu mama na zakupach może wygodnie lawirować pomiędzy alejkami sklepowymi i prowadzić go swobodnie jedną ręką. Łatwo skręcające kółka frontowe, byłyby natomiast koszmarnie niewygodne i w dodatku niebezpieczne w trakcie biegu.

Czym charakteryzują się wózki biegowe?

Wózki biegowe mają całe mnóstwo właściwości, które wyróżniają je od wózków spacerowych, dzięki czemu tak dobrze spełniają swoją funkcję.

  • 3 kołowy stelaż – zapewnia lepszą stabilność niż jego 4 kołowy odpowiednik, a dodatkowo przednie koło jest zablokowane lub posiada możliwość blokowania go tak, by skierowane było do przodu i nie skręcało na boki.
  • Hamulec – Nożny lub Ręczny – standardowe wyposażenie dla wózków umożliwiające szybkie zatrzymanie wózka i bezpieczeństwo mamy i dziecka.
  • Pasy bezpieczeństwa – obecne w każdym wózku, jednak wózki biegowe często wyposażone są w pięcio-punktowe pasy dodatkowo zabezpieczające dziecko w trakcie wzmożonego ruchu wózka.
  • Lepsza amortyzacja – dzięki której można biegać nawet po leśnych ścieżkach, a nie jedynie na gładkich ścieżkach i chodnikach.
  • Lżejsza konstrukcja – podobnie jak miejski rower kolarski, wózki biegowe wykonane są z materiałów lżejszych, dzięki którym bieg z nimi jest możliwy. Pchanie przed sobą ciężkiego wózka uniemożliwia przecież sprawny bieg.
  • Inne wyposażenie — zależnie od producenta, wózki biegowe mogą posiadać jeszcze inne rozwiązania, takie jak, daszek i osłonka przeciwdeszczowa, koszyk na zakupy, regulacja oparcia itd.

Jak biegać z wózkiem biegowym?

Nie skracaj kroku. Najważniejszym elementem biegania z wózkiem jest zachowanie prawidłowego kroku. Z naturalnych przyczyn, biegając z wózkiem, instynktownie skraca się krok – pragnąc uniknięcia sytuacji, w której kopnęłoby się w wózek. Trzeba się jednak do tego przemóc, gdyż wózki biegowe zaprojektowane są w ten sposób, że nawet długonogie mamy trzymające wózek przed sobą, nie kopną go, gdy będą stawiać normalne, długie biegowe kroki.

Nie garb się. Trzymaj ręce na rączce wózka lub zmieniaj je równomiernie, ale utrzymuj je przed sobą i na wysokości bioder. Jeżeli rączka lub sam wózek jest zbyt niski, trzeba będzie pozycję rączki uregulować tak, by nie narazić się na ból pleców spowodowany nieprawidłową pozycją w trakcie biegania.

Bieganie po ciąży należy rozpocząć po okresie przynajmniej 6 miesięcy i po konsultacji lekarskiej, dzięki której będziesz pewna, że Twoje ciało jest gotowe na tan rodzaj wysiłku. Bez względu na to, czy młoda mama biegała już wcześniej, czy też nie, wystarczy jedynie kilka biegów z wózkiem, by przywyknąć do tej wspólnej aktywności sportowej. W dodatku tak intensywny spacer i dotlenienie dziecka może kupić mamie solidną drzemkę malucha po powrocie do domu.

Napisany przez 2017-01-05 Home 0 501

Dodaj komentarzDodaj odpowiedź

Porównaj 0
Poprzedni
Następny