Najczęstsze kontuzje – część 1

Najczęstsze kontuzje – część 1

Według badań opublikowanych przez New York Times blisko 79% z regularnych biegaczy zrobi sobie krzywdę przynajmniej raz w trakcie każdego roku, w którym biega regularnie. I dane te utrzymują się na podobnym poziomie od lat 70 tych. Jakie kontuzje grożą i tobie? Oto część pierwsza najczęstszych kontuzji, jakie przytrafiają się biegaczom, wraz z informacjami o tym, co je powoduje, i jak sobie z nimi radzić.

Plantar fasciitis - zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jedna z najczęstszych kontuzji, dotykająca zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Zapalenie Rozcięgna Podeszwowego objawia się kłującym bólem „podeszwy” stopy, przypominającym niektórym biegaczom ból podobny do tego, jaki czujemy, gdy nastąpimy na ostry przedmiot. Ból – mimo nazwy – nie koniecznie ogranicza się lub skupia jedynie w obrębie stopy. Nasilenie bólu może być bardzo silne lub jedynie uciążliwe w zależności od zaawansowania kontuzji. Objawem kontuzji jest nasilenie się bólu po przespanej nocy, ze względu na to, że owo rozcięgno podeszwowe sztywnieje i kurczy się przez noc, przez co stopa ma problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Zapalenie rozcięgna podeszwowego nie jest w pełni znane. Według niektórych specjalistów nie jest to nawet zapalenie, a jedynie obrzęk.

Co powoduje tę kontuzję?

Choć wszystkie powody powstawania tej kontuzji nie są znane, z pewnością jedną z przyczyn jest nieprawidłowe obuwie, głównie znoszone, jak i to niewłaściwie dobrane, zarówno w trakcie biegu, jak i poza nim. Chodzenie w niewygodnych dla stopy butach może dodatkowo wzmagać pojawianie się tej kontuzji, co może tłumaczyć, czemu ta kontuzja częściej dopada kobiety, niż mężczyzn. Noszenie butów na wysokim obcasie w chwilach, w których stopa powinna się regenerować, dodatkowo osłabia rozcięgno podeszwowe. Powodem może być również, przetrenowanie, brak ćwiczeń rozciągających, bieganie jedynie po twardej powierzchni, oraz słabe mięśnie stopy, które przenoszą ciężar ciała na ścięgna w trakcie stawiania kroku.

Achilles Tendinitis - Kontuzja ścięgna Achillesa

Każdy biegacz ma swoje własne ścięgno Achillesa. Dosłownie. I czasem to ono właśnie ulega kontuzji w trakcie biegu. Jest to największe ścięgno w całym naszym ciele, łączące mięśnie łydek z naszą stopą. W trakcie biegu, obciążenie tych ścięgien może wynosić nawet kilku krotność masy naszego ciała. W trakcie biegu powstają na nim niewielkie mikro-urazy, które są nieodłączną częścią aktywności fizycznej i prowadzą do wzrostu masy mięśniowej. Zbyt duża ich ilość może jednak prowadzić do osłabienia tego ścięgna i narazić je na pojawienie się stanów zapalnych, naciągnięcia, bądź naderwania.

Przyczyną powstawania tej kontuzji jest zła technika biegu, brak przygotowania w trakcie biegów po zróżnicowanym terenie (bieg z góry i pod górę), nadmierne obciążenie mechaniczne i oczywiście nieprawidłowe obuwie.

Kolano Biegacza

Kolano biegacza to określenie zespołu różnych urazów, a nie nazwy dla bardzo specyficznego uszkodzenia stawu – przyczyny jego powstania mogą być różne. O kolanie biegacza pisaliśmy TUTAJ.

Potknięcia, również te dosłowne, zdarzają się w końcu każdemu, kto próbuje swoich sił w jakiejkolwiek dziedzinie sportu lub innej aktywności fizycznej. W końcu drobne porażki są częścią większego sukcesu, a nie odnoszą kontuzji jedynie ci, którzy w ogóle nie próbują.

Napisany przez 2017-01-16 Home 0 390

Dodaj komentarzDodaj odpowiedź

Porównaj 0
Poprzedni
Następny